Prasa filtracyjna

Czy prasa filtracyjna jest potrzebna w kamieniarstwie?

Systemy oczyszczania wody produkcyjnej wykorzystywanej w procesach obróbki np. kamienia, szkła czy ceramiki skupiają się na wytrąceniu z wody jak największej ilości ciał stałych. Woda technologiczna niezbędna do chłodzenia narzędzi w procesach obróbki, musi być pozbawiona jak największej ilości zanieczyszczeń mogących niszczyć narzędzia lub obrabiany materiał. W branży kamieniarskiej i szklarskiej nie jest wymagane uzyskanie wody klarownej czyli idealnie przejrzystej. Woda lekko mętna nadal jest dobrą woda procesową. Tak więc oczyszczalnia wody tam wykorzystywana musi być na tyle skuteczna i niezawodna aby odfiltrować z wody bardzo dużo zanieczyszczeń. Jest to o tyle ważne że ciała stałe krążące w wodzie procesowej są twarde i ostre, a tym samym niebezpieczne dla obrabianych powierzchni, które mogą zostać zarysowane.

Oczyszczalnie wody technologicznej dla kamieniarzy i szklarzy oparte są zazwyczaj na sedymentacji pionowej wspomaganej odpowiednio dobranymi flokulantami oraz koagulantami. Skłaczkowane w wodzie zawiesiny gromadzą się na dnie sedymentatorów, nazywanych również osadnikami pionowymi lub klarownikami. Tak zagęszczona zawiesina ze względu na materiał znajdujący się w wodzie, jest bardzo ciężka, co prowadzi do samoczynnego dalszego zagęszczania się na dnie osadnika. Aby nie dochodziło do wiązania lub zbrylania się osadu, a tym samym do zatykania osadnika, zgromadzona zawiesina musi być regularnie z niego usuwana. Proces opróżniania takiego osadnika (klarownika) to grawitacyjne spuszczenie dolnym zaworem zgromadzonego na dnie błota.

Usuwany z oczyszczalni osad jest substancją półpłynną więc i trudną do dalszego gromadzenia lub przeładunku. Taki półpłynny osad o konsystencji np. śmietany musi zostać osuszony aby można go było dalej przerabiać lub utylizować. Sposób osuszania natomiast jest definiowany przez ilość oraz wilgotność osadu. Ze względu na specyfikę obróbki kamienienia i ilość zeszlifowanego (zmielonego) pyłu kamiennego jaki powstaje podczas prac, są to ilości dość duże. Przy małych instalacjach filtracyjnych, gdzie odpadu jest mnij niż 1m3 / tydzień, można poradzić sobie z jego osuszaniem w specjalnych workach filtracyjnych. Worki takie są jednocześnie jednorazowymi opakowaniami na ten odpad. Taki sposób odwadniania osadów wykorzystują półautomatyczne oczyszczalnie wody produkcji Silkam. Jednak przy większych ilościach osadów takie rozwiązania stają się już mało efektywne. Wymagają znacznej ilości miejsca do gromadzenia i osuszania worków. Ponadto są bardzo pracochłonne co jest związane z koniecznością częstej wymiany worków. Przy większych ilościach osadów błotnych do osuszenia niezbędne stają się już prasy filtracyjne.

Komorowe prasy filtracyjne produkowane przez firmę Silkam, zostały zaprojektowane w szczególności do pracy z ciężkimi osadami kamieniarskimi, szklarskimi lub betoniarskimi. Zadaniem takiej prasy filtracyjnej jest sprasowanie i odwodnienie zagęszczonego w osadnikach szlamu. Wielkość urządzenia zależna jest od ilości szlamów jakie mają być odwodnione oraz stopnia zagęszczenia tego szlamu. Wielkość prasy filtracyjnej jest dobierana również zależnie od rodzajów osadu i użytych flokulantów.

Prasa filtracyjna produkcji Silkam, jest urządzeniem automatycznym, a co za tym idzie do minimum ograniczona jest potrzeba nadzorowania jej pracy przez człowieka. Dzięki jej zastosowaniu osady gromadzone w sedymentatorach są stale i regularnie z nich usuwane. Najważniejsze jednak że zastosowanie prasy filtracyjnej w krótkim procesie pozbawia zgromadzony osad nadmiaru wody. Sprasowany szlam może mieć wilgotność nawet poniżej 25%. Takie odwodnienie osadu sprawia że staje się on twardy i można go gromadzić na hałdach czy też transportować standardowymi środkami transportu przeznaczonymi do materiałów sypkich. Zazwyczaj prasa filtracyjna jest ustawiana w taki sposób aby można było pod nią ustawić kontener na sprasowany osad.

Z ekonomicznego punktu widzenia zastosowanie komorowej prasy filtracyjnej jest uzasadnione w firmach gdzie powstają osady (szlamy) w ilościach ponad 1m3/tydzień. Przy mniejszych ilościach osadów korzystniejsze jednak nadal pozostaje odwadnianie czy też osuszanie błota w workach filtracyjnych. Wynika to głównie z różnicy w cenie oczyszczalni z prasą i bez prasy. Wydajności pras filtracyjnych przeznaczonych do stosowania w kamieniarstwie sięgają nawet kilku m3 na godzinę odwodnionego osadu. W zakładzie produkcyjnym gdzie powstających osadów jest więcej niż 1m3/ dobę, jedynym rozsądnym sposobem ich osuszania jest stosowanie prasy. Kompletna instalacja oczyszczalni wody zapewnia więc stałe filtrowanie wody procesowej w obiegu zamkniętym, ponadto gdy jest wyposażona w prasę filtracyjną, dodatkowo zapewnia osuszanie wytrąconych z wody ciał stałych.

Czy więc prasa filtracyjna jest potrzebna? Zdecydowanie tak jeżeli nasz zakład wytwarza większe ilości odpadów. Jej zastosowanie poza zapewnieniem osuszonych odpadów znacząco redukuje również ilość pracy czyli czasu poświęconego na obsługę urządzenia.

prasy-filtracyjne-producent